Konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona dla młodych inżynierów
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Trwa nabór zgłoszeń do nowej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, organizowanego co roku przez Fundację Dyson skierowanego do studentów z kierunków związanych z projektowaniem. Konkurs jest otwarty dla obecnych i niedawnych studentów kierunków inżynierskich.
Od 2005 r. organizatorzy Konkursu Nagroda Jamesa Dysona rzucają studentom oraz świeżym absolwentom kierunków związanych z inżynierią i projektowaniem następujące wyzwanie: „Zaprojektować coś, co rozwiąże problem”. Zadanie sformułowano w sposób szeroki i otwarty, aby zachęcać studentów do podejmowania poważnych problemów o znaczeniu globalnym. Zwycięzcy poprzedniej edycji skupili się na takich kwestiach, jak ułatwienie recyklingu odpadów, tamowanie krwotoków z ran kłutych czy domowa diagnostyka medyczna.
Na co mogą liczyć zwycięzcy?
- Nagrody pieniężne. Zwycięzcy etapów krajowych otrzymają po 27 000 zł, a zwycięzcy etapu międzynarodowego nawet 162 000 zł na potrzeby dalszych prac nad wynalazkiem.
- Rozgłos medialny. Zdobywcy Konkursu Nagrody Jamesa Dysona cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony mediów, opinii publicznej i profesjonalistów z branży, co otwiera im wiele drzwi oraz sprzyja nawiązywaniu kontaktów i pozyskiwaniu wsparcia dla projektu.
- Wspieranie zwycięzców poprzednich edycji. W tym roku organizatorzy uruchomili specjalną platformę dla wynalazców, którzy komercjalizują swoje wynalazki. Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu mogą uczestniczyć w różnych wydarzeniach, nawiązywać kontakty, dzielić się doświadczeniami i wspierać się nawzajem np. w formie mentoringu.
Jak zgłosić projekt?
- Kandydaci zgłaszają swoje projekty za pomocą formularza internetowego zamieszczonego na stronie konkursu.
- Uczestnicy powinni opisać, jak działa ich wynalazek i jak przebiegał proces jego rozwoju. Najlepsze zgłoszenia to takie, które rozwiązują rzeczywisty problem, są jasno objaśnione, opisują krok po kroku przebieg prac nad projektem, zawierają dowody na istnienie prototypu i są uzupełnione zdjęciami oraz krótkim filmem.
- Wszyscy jurorzy będą brali pod uwagę ograniczone możliwości tworzenia prototypów i rozwoju projektu wynikające z pandemii COVID-19.
Kryteria kwalifikacji do udziału w konkursie
- W konkursie mogą wziąć udział osoby, które posiadają lub w ciągu ostatnich czterech lat przynajmniej przez jeden semestr posiadały status studenta studiów I lub II stopnia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem.
- Zgłoszenia może także dokonać zespół, pod warunkiem, że wszyscy jego członkowie posiadają lub w przeciągu ostatnich czterech lat przynajmniej przez jeden semestr posiadali status studenta studiów I lub II stopnia na uczelni. W przypadku przynajmniej jednego z członków zespołu muszą to być studia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem.
Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń: 6 lipca 2022 r.
Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie: www.jamesdysonaward.org/pl
Galeria zdjęć