TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dział Wsparcia Aktywności Studenckiej

Studencki Konkurs Nagroda Jamesa Dysona

Data: 28.06.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Trwa nabór zgłoszeń w tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, organizowanego przez Fundację Jamesa Dysona. To wyzwanie dla pomysłowych studentów oraz niedawnych absolwentów kierunków związanych z inżynierią i projektowaniem.

Młodzi innowatorzy mogą zgłaszać swoje projekty do 19 lipca 2023 r.

Hasło konkursowe brzmi: „Zaprojektuj coś, co rozwiąże problem”, a obecnej edycji przyświeca promocja zrównoważonego rozwoju. Mile widziane będą zatem wynalazki stworzone dla dobra naszej planety.

Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień lub też problem na skalę światową. Ważne jest to, by rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane.

Na co mogą liczyć zwycięzcy?

  1. Nagrody pieniężne. Zwycięzcy etapu międzynarodowego otrzymają 160 000 zł, a zwycięzcy etapów krajowych – po 26 500 zł na dalsze prace nad projektem.
  2. Rozgłos medialny. Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu podkreślają, że rozgłos uzyskany dzięki zdobyciu nagrody był niezmiernie pomocny w realizacji ich dalszych planów.
  3. Wsparcie dla zwycięzców poprzednich edycji. W zeszłym roku organizatorzy konkursu stworzyli specjalną platformę dla zwycięzców wcześniejszych edycji komercjalizujących swoje pomysły. Mogą oni teraz uczestniczyć w różnych wydarzeniach, nawiązywać kontakty, dzielić się doświadczeniami i wspierać się nawzajem.

W każdym kraju i regionie, gdzie odbywa się konkurs, zostanie przyznana Nagroda Krajowa (26 500 zł) oraz dwa wyróżnienia. Zwycięzców etapów krajowych wyłoni niezależna komisja we współpracy z firmą Dyson.

Zdobywcy Nagród Krajowych przejdą do międzynarodowej TOP 20 najlepszych projektów, a James Dyson wytypuje spośród nich zwycięzców międzynarodowego etapu konkursu.

Czym charakteryzuje się dobre zgłoszenie?

Najlepsze wynalazki to takie, które w zrozumiały i inteligentny sposób rozwiązują rzeczywiste problemy wpływające na stan naszej planety. W 2021 roku nagrodę w kategorii Zrównoważonego Rozwoju otrzymał Plastic Scanner zaprojektowany przez Holendra Jerry’ego de Vosa, absolwenta kierunku Industrial and Product Design. Plastic Scanner to poręczne urządzenie, które wystarczy przyłożyć do powierzchni plastikowej, aby dowiedzieć się, z jakiego tworzywa sztucznego jest wykonana. Wynalazek rozpoznaje różne rodzaje plastiku za pomocą podczerwieni, wykorzystując promieniowanie podczerwone o dyskretnych częstotliwościach. To nowe, opłacalne zastosowanie konwencjonalnej spektroskopii w podczerwieni.

„Częsta krytyka plastiku, przysłania fakt, że jest to trwały i wszechstronny materiał, który odgrywa istotną rolę. Wyzwanie polega na wykorzystywaniu tworzyw sztucznych ponownie i poddawaniu ich skutecznemu recyklingowi, aby nie trafiały na wysypiska śmieci. Prawidłowe przetwarzanie plastiku wymaga dużej wiedzy, jednak Jerry stworzył nad wyraz skuteczną technologię, która mogłaby uczynić tę wiedzę dostępną dla każdego.” – James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier.

Plastic Scanner to sprzęt typu open-source – każdy może samodzielnie zmontować płytkę drukowaną i wbudować elektronikę w poręczne urządzenie. Otwarta architektura pozwala użytkownikom i ekspertom na przesyłanie informacji zwrotnych oraz propozycji usprawnień, dzięki czemu projekt będzie wciąż udoskonalany w miarę popularyzacji recyklingu na świecie.

Szczegóły, regulamin i formularz rejestracyjny znajdują się na stronie: www.jamesdysonaward.org/pl-PL

Politechnika Wrocławska © 2024